Home page > Aktuality > Závěrečná fáze přípravy třetího úkolového uskupení AČR eFP EW Litva

Závěrečná fáze přípravy třetího úkolového uskupení AČR eFP EW Litva

V těchto dnech vrcholí několikaměsíční intenzivní příprava třetí rotace úkolového uskupení jednotek elektronického boje v rámci Enhanced Forward Presence (eFP) Eletronic Warfare (EW) Litva.

V závěrečné fázi aktuálně probíhá sladění jednotlivých součástí úkolového uskupení jednotky jako celku. Mise v Pobaltí patří obecně k těm „klidnějším“, ale i tak je naprosto nezbytná několikaměsíční náročná příprava jednotky, která spočívá ve zvládnutí schopností a dovedností jak v bojové tak i odborné přípravě. Hlavní důraz je kladen na komplexní přípravu v oblasti zpravodajské analýzy. To vše a ještě další úkoly s tím spojené zdokonalují a procvičují vojáci, na které čeká šestiměsíční působení v zahraniční operaci.

Operačním úkolem jednotky je podílet se v rámci konceptu eFP BG (Battle Groups) na kolektivní obraně NATO v prostoru nasazení v době míru, krize a případně konfliktu. Vyčleněnými schopnostmi elektronického boje 53. pluk průzkumu a EB v rámci eFP přispívá do informačního toku z prostoru Litvy do zpravodajské architektury NATO, včetně podpory NATO FCA (Focused Collection Activity). Mezi dalšími úkoly patří společný výcvik s jednotkami NATO v rámci přímé bojové podpory jednotek eFP.

Úkolové uskupení je složené na bázi příslušníků 53. pPzEB, které doplňují vojáci 14. pluku logistické podpory, kybernetických sil a operačních informací a sekce komunikačních a informačních systémů (SKIS MO). Jádro jednotky potom tvoří specialisté 532. praporu EB posílené odborníky z Centra ISR (Intelligence Surveillance Reconnaissance – zpravodajství, sledování a průzkum)

 

 

 

 

 

Nahoru