Home page > Aktuality > Vzpomínka na brigádního generála Jana Satorieho st.

Vzpomínka na brigádního generála Jana Satorieho st.

Za dodržení aktuálních epidemiologických opatření se příslušníci z řad velení opavské posádky společně s válečnými veterány sešli před budovou spojovací roty 53. pPzEB, aby spolu zavzpomínali na československého bojovníka, legionáře, brigádní generála Jana Satorieho.

Generál Satorie svou odvahu a vlastenectví prokazoval nejen na našem území, ale také v zahraniční za první a druhé světové války. Roku 1934 se stává velitelem pěšího pluku 15, v Opavě. Vedle běžných úkolů se především podílel na průzkumu a vytyčování linií, na kterých měla být ve Slezsku postavena soustava betonových pevností. Sám řídil výcvik jednotek pevnostního vojska a také vyzbrojení opevnění. Po zahájení výstavby soustavy opevnění byl ustanoven do funkce velitele Hraničářského pluku 4, který byl určen pro obsazení tohoto opevnění, chránícího průmyslové zóny kolem Ostravy a Opavy.

Jeho vojenské zásluhy jsou do dnešních dnů viditelné, zrekonstruované pevnostní opevnění a celá řada bunkrů, jsou dnes nejnavštěvovanější historicky významné vojenské stavby Slezska, živě zobrazující v jakých podmínkách vojáci tehdy sloužili a byli připraveni bránit naši zemi.

Pamětní deska generála Satorie, je umístěna na budově spojovací roty, kde jako velitel pěšího pluku gen. Satorie sloužil. Za 53. pPzEB přišel s kyticí svou úctu vyjádřit velitel pluku plukovník gšt. Ing. Pavel Andráško, MSS v doprovodu vrchního praporčíka pluku nadpraporčíka Michala Pravdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru