Home page > Aktuality > Vojenská přehlídka při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa

Vojenská přehlídka při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa

28. říjen je významným dnem naší novodobé historie. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu. V letošním roce jsme si připomněli 100. výročí této události.

Celostátní oslavy byly zahájeny dne 26. října ministrem obrany Lubomírem Metnarem společně s náčelníkem Generálního štábu na Letné pláni v Praze statickou ukázkou současné, historické a speciální techniky Armády ČR a složek Integrovaného záchranného systému. V rámci ukázek byla představena i technika 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Prezentovány byly bezpilotní průzkumné prostředky - maketa ScanEagle, RQ 11 B RAVEN DDL dále reaktivní rušič MANPACK OS EB, ochranný rušič MANPACK typu C a G a distanční systém RPz. Návštěvníci mohli expozici shlédnout až do neděle 28. října, kdy oslavy 100. výročí vygradovaly.

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu byla slavnostní vojenská přehlídka, která se uskutečnila v neděli 28. října ve 14 hodin na Evropské třídě. Jednalo se o největší vojenskou přehlídku v historii moderní České republiky. Vše se odehrálo za účasti hlavních představitelů ČR, Slovenska a celé řady dalších vzácných hostů např. ministra obrany USA Jamese Mattise.

V pochodovém proudu se představilo více než 1700 vojáků Armády České republiky a 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému, např. hasiči, policisté, záchranáři a příslušníci Celní správy se speciální technikou. Výjimkou nebyli ani příslušníci aktivní zálohy. Představila se i jednotka čestné stráže ze Slovenska a symbolicky se přehlídky zúčastnili i zástupci cizích armád např. Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie. Součástí pochodového proudu bylo i 98 příslušníků 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Prezident republiky a současně vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman poděkoval vojákům za organizaci přehlídky, která je podle jeho slov demonstrací připravenosti Armády ČR chránit naše národní zájmy a zájmy bezpečnosti všech občanů.

Přehlídku zakončilo defilé, kde bylo zastoupeno vždy jedno vozidlo za každou zúčastněnou jednotku. Závěr přehlídky byl završen přeletem 3 bojových vrtulníků Mi 24, které zbarvily oblohu do barev trikolory. Oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československého státu v takovém rozsahu občané naší země dosud nezažili. Jednalo se o výjimečnou událost, kterou si občané rozhodně nenechali ujít. O této skutečnosti svědčí i vysoký zájem veřejnosti a to i přes nepřízeň počasí.

   

Nahoru