Home page > Aktuality > Uctili jsme památku nejslavnějšího rodáka Štítiny generála Heliodora Píky

Uctili jsme památku nejslavnějšího rodáka Štítiny generála Heliodora Píky

Již 72 let uplynulo od nezákonné popravy hrdého a odvážného muže, diplomata a vlastence, divizního generála Heliodora Píky.

Za prosluněného sobotního dopoledne jsme se sešli, abychom uctili památku jednoho z nejvýznamnějších rodáků Moravskoslezského kraje generála Heliodora Píky, který byl
21. června 1949 v Plzni – Borech nezákonně popraven.

Jeho jméno hrdě nese nejen náš vojenský útvar - 53. pluk průzkumu a elektronického boje „generála Heliodora Píky“, ale také i ulice a náměstí v několika městech a obcích v různých částech republiky. Generál Píka mimo jiné, také v roce 1946 mezi příslušníky armády inicioval sbírku na stavbu základní školy ve Štítině, která rovněž nese jeho jméno. Generál Píka se díky svému čestnému a hrdinskému jednáním za každé situace stal vzorem nejen v době minulé, ale je jím i dnes. 

Sobotní ceremoniál k uctění památky generála Píky se konal ve Štítině, na místě původního rodného domu generála Píky, kde je nyní umístěn jeho pomník.

Za 53. pluk průzkumu a elektronického boje přišel vzdát úctu a k památníku položil květiny
pplk. Ing. David Batěk. Svým projevem na úvod vystoupil kaplan 53.pPzEB kpt. Kamil Vícha, který mimo jiné připomněl politizaci společnosti v období po ukončení 2. světové války. „ Dnes v “době covidové“ daleko více vnímáme a vidíme různé názory, postoje, rozhodnutí politiků a dopady na život každého z nás. Nechci zde hodnotit, co kdo rozhodl, zda to bylo dobře nebo špatně, co bylo podle práva či protiprávně a soudy to pak jasně začaly vymezovat, co politici mohou a co ne, kam až můžou zajít v zasahování do života lidí. Tady se mi to spojuje se zkušeností Heliodora Píky ze Sovětského svazu a politizace společnosti. Na tlaky komunistů při vzniku armády a snahu o politizaci a dosazování do funkcí lidí podle politických a nikoli odborných kritérií. Tlaku Heliodor Píka důsledně odolával a tak se mu pomstili po komunistickém puči“. 

Vzpomínku jsme také uctili přímo v den popravy generála Heliodora Píky a to v pondělních odpoledních hodinách na Horním náměstí v Opavě u pamětní desky, která je tu umístěna na jeho památku a počest. Pietního aktu se zúčastnili zástupci statutárního města Opavy, Československé obec legionářské, Slezského zemského muzea a Junáka – svazu skautů a skautek ČR. Pietní akt zahájil svým vystoupením pěvecký sbor Luscinia Medlova gymnázia v Opavě.

Po zaznění státní hymny připomenul náměstek primátora města PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. ve svém projevu zásluhy a činy generála Heliodora Píky - významného rodáka Moravskoslezského kraje. S kyticí se pak k pomníku přišli poklonit váleční veteráni i opavští občané. Za 53. pPzEB přišel s kyticí svou úctu vyjádřit velitel pluku plukovník gšt. Ing. Pavel Andráško, MSS v doprovodu vrchního praporčíka pluku nadpraporčíka Michala Pravdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru