Home page > Aktuality > Uctění vzpomínky opavského rodáka Josefa Davida

Uctění vzpomínky opavského rodáka Josefa Davida

V mrazech svírající  pondělí dne 15. 2. 2021 jsme v dopoledních hodinách uctili památku opavského rodáka Josefa (Jóži) Davida u pomníku v Opavě Kylešovicích. Z důvodu restriktivních opatření s děním kolem epidemie koronaviru, nemohl být bohužel tento vzpomínkový akt vykonán tak, jak jsme v minulosti bývali zvyklí, a to v hojném počtu za účastí zástupců Československé obce legionářské, válečných veteránů, významných osobností Opavska, či zazněním statní hymny.

Nicméně i přes všechna tato dnešní omezení, zavzpomínali společně již na 137. výročí narození a uctili památku položením kytic k pomníku tohoto významného rodáka z Kylešovic velitel 53. pPzEB plk. gšt. Ing. Pavel Andráško v doprovodu vrchního praporčíka pluku nadpraporčíka Michala Pravdy a zástupce Československé obce legionářské kpt. v. v. Vítězslava Sobarňi.

Josef David byl všestranný člověk, inteligentní, houževnatý s vlastními názory a cíli. O dobro pro svou zemi usiloval jak na její půdě, tak i v zahraničním exilu, kde za 1. Světové války působil. Byl to muž, který zanechal svými činy významnou stopu v historii budování a fungování samostatného Československého státu. Jeho prvotní úsilí a aktivity v oblasti politické angažovanosti začínaly zde v Opavě, kde založil dělnicko-vzdělávací jednotu, následně také Českou stranu národně sociální a jako redaktor aktivně přispíval svými články do Slezského slova.

Nahoru