Home page > Aktuality > První vzpomínková lavička válečných veteránů na Severní Moravě

První vzpomínková lavička válečných veteránů na Severní Moravě

 Dne 27. září 2017 byla v obci Ludgeřovice za přítomnosti velitele 53. pluku průzkumu a elektronického boje plk. gšt. Pavla Varmuse slavnostně odhalena a veřejnosti volně zpřístupněna první vzpomínková lavička válečných veteránů na Severní Moravě. Cílem a symbolem této lavičky je uctění a vzpomínka na památku veteránů všech válek, ale zejména žijících i zesnulých příslušníků ozbrojených sil České republiky. V opěradle lavičky je pět vyřezaných vlčích máků, které připomínají tragickou smrt našich pěti vojáků v Afganistánu v červenci 2014.

Celorepublikovým autorem myšlenky uctění a vzpomínky na památku bojovníků lavičkou válečných veteránů byl Petr Něnička. Tohoto nápadu se chytil David Chobot a ve spolupráci se starostou obce Ludgeřovice Mgr. Danielem Havlíkem a za farnost Mgr. Zdeňkem Uhrem provedli její realizaci.

V průběhu slavnostního aktu promluvili děkovnými slovy organizátoři tohoto projektu a za 53. pluk průzkumu a EB vystoupil plk.Varmus, který uctivým projevem vzdal díky všem padlým vojákům a zdůraznil, že právě tito muži jsou svými hrdinskými činy vzory opravdového vlastenectví a dále pronesl, že tato lavička je němé poselství a každý kdo na ni bude odpočívat, nechť vzpomene na muže, kteří položili život při boji či na ty, kteří neustále chrání naši vlast a svobodu, neboť si to opravdu zaslouží.

Po celou dobu programu čestně stáli na okrajích lavičky příslušníci velitelské roty por. Jan Čech a rtm. Michal Garba, kteří vzorně reprezentovali 53. pluku průzkumu a EB.

Žehnání vzpomínkové lavičce učinil místní farář P.Mgr. Václav Koloniční  a kaplan 53.pluku průzkumu a EB kpt. Kamil Vícha pronesl modlitbu za padlé a mír.

 

 

 

 

 

 

Text: nrtm. Romana Peterková

Foto: 53.pPzEB

 

Nahoru