Home page > Aktuality > Odhalení pomníku hrdiny Jana Kubiše

Odhalení pomníku hrdiny Jana Kubiše

Dne 30. září 2017 v Litultovicích byl slavnostně odhalen pomník plukovníka Jana Kubiše příslušníka československé zahraniční armády ve Velké Británii, hrdina protinacistického boje a jeden z parašutistů, který úspěšně splnil rozkaz provést útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Jan Kubiš v této malebné vesničce sloužil v VIII. strážním praporu v letech 1937 – 1938, kde s ostatními československými vojáky střežil rozestavěné pevnostní pásmo. Život a činy Kubiše z pobytu v tomto místě ožili díky pamětníkům, kteří se s ním znali osobně.  

Příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje npor. Petr Kotásek a npor. Rostislav Mohyla stáli na čestné stráži při slavnostním uvítání a odhalení pomníku hrdiny Kubiše.

Všechny přítomné uvítal starosta obce Jan Birgus, který promluvil o životě a působení Kubiše v Litultovicích a upozornil, že je to odhalení druhého pomníku od roku 1945 v Litultovicích.

Slavnostní odhalení proběhlo za doprovodu sboru dobrovolných hasičů a po té se pomníku plukovníka Jana Kubiše přišli s květinou poklonit přítomní hosté, za opavskou posádku vzdal úctu pplk. Michal Šumichrast.

Na závěr poděkoval starosta obce všem hostům a návštěvníkům a vřelými slovy projevil za všechny spoluobčany úctu k umístění pomníku ve své obci.

 

Text: nrtm. Romana Peterková

Foto: 53.pPzEB

 

 

 

 

 

 

Nahoru