Home page > Aktuality > Memoriál k 71 let od popravy nejslavnějšího rodáka Štítiny generála Heliodora Píky

Memoriál k 71 let od popravy nejslavnějšího rodáka Štítiny generála Heliodora Píky

Již 71 let uplynulo od nezákonné popravy hrdého a odvážného muže, diplomata a vlastence divizního generála Heliodora Píky.

I za velmi nehostinného počasí, jsme se o víkendu sešli, abychom uctili památku jednoho z nejvýznamnějších rodáků Moravskoslezského kraje generála Heliodora Píky, který byl 21. června 1949 v Plzni – Borech nezákonně popraven.

Jeho jméno hrdě nese nejen náš vojenský útvar - 53. pluk průzkumu a elektronického boje „generála Heliodora Píky“, ale také i ulice a náměstí v několika městech a obcích v různých částech republiky. Generál Píka mimo jiné, také v roce 1946 mezi příslušníky armády inicioval sbírku na stavbu základní školy ve Štítině, která rovněž nese jeho jméno. Generál Píka se díky svému čestnému a hrdinskému jednáním za každé situace stal vzorem nejen v době minulé, ale je jím i dnes. 

 

Sobotní ceremoniál k uctění památky generála Píky se konal ve Štítině, na místě původního rodného domu generála Píky, kde je nyní umístěn jeho pomník. Pietního aktu se zúčastnili zástupci obce Štítina, Československé obce legionářské, Slezského zemského muzea, Junáka – svazu skautů a skautek ČR a Základní školy ve Štítině generála Heliodora Píky. Za 53. pluk průzkumu a elektronického boje přišel vzdát úctu a k památníku položil květiny pplk. Ing. David Batěk.

 

Vzpomínku jsme také uctili přímo v den popravy generála Heliodora Píky a to v nedělních dopoledních hodinách na Horním náměstí v Opavě u pamětní desky, která je tu umístěna na jeho památku a počest. Pietního aktu se zúčastnili zástupci statutárního města Opavy, Československé obec legionářské, Slezského zemského muzea a Junáka – svazu skautů a skautek ČR. Pietní akt zahájil svým vystoupením pěvecký sbor Luscinia Medlova gymnázia v Opavě.

Po zaznění státní hymny připomenul náměstek primátora města Ing. Michal Jedlička ve svém projevu zásluhy a činy generála Heliodora Píky - významného rodáka Moravskoslezského kraje. S kyticí se pak k pomníku přišli poklonit váleční veteráni i opavští občané. Za 53. pluk průzkumu a elektronického boje přišel vzdát úctu mjr. Ing. Aleš Střelec.

 


 


 


 


 

 

 

Nahoru