Home page > Aktuality > I při akci “Lockdown” pomáháme lidem

I při akci “Lockdown” pomáháme lidem

Dne 11. 3. 2021 zasahovali čtyři příslušníci Spojovací roty, 53.pPzEB u dopravní nehody, která se stala kolem 6:30 asi 300m od kontrolního stanoviště PČR na hranici okresu Opava. 

Vojáci neprodleně nasedli do vozidla a vyrazili k inkriminovaného místu nehody. Kolegyně, policistka, mezitím kontaktovala složky IZS. Dva vojáci po příjezdu zabezpečili řízení dopravy v místě nehody a další dva vojáci, disponující kurzem CLS, poskytli nezbytnou první pomoc. Kvůli kouři, který vycházel z motoru, vypnuli i zapalování motoru vozidla. Zraněný řidič byl při vědomí, byť s velkými bolestmi zad, nebyl v přímém ohrožení života. Do příjezdu všech složek IZS, vojáci kontrolovali zdravotní stav řidiče a po příjezdu hasičů pomohli s vyproštěním a naložením do sanitky.

Dne 18. 3. 2021 se příslušníci 102 pzpr. podíleli na záchraně lidského života v okrese Prostějov.

 Směna hlídky složená ze dvou příslušníků 102. pzpr a jednoho příslušníka PČR obdržela oznámení od občana, že se mu od předešlého dne neozvala jeho matka (ročník 1940) žijící v obci Dobrochov a že má o ní velké obavy. Za přítomnosti starosty obce Dobrochov, se vojáci 102. pzpr společně s příslušníkem PČR pokoušeli s ženou kontaktovat, nicméně ani po usilovném zvonění a vyzívání nikdo neotvíral. Hlídka proto násilně vstoupila do domu, kde ženu nalezli při vědomí, ale neschopnou pohybu, z důvodu utrpěné zlomeniny krčku stehenní kosti. Vyčerpané ženě ihned poskytli první pomoc a asistovali při předání do péče rychlé záchranné služby.

Dne 22. 3. 2021 v brzkých ranních hodinách, tři příslušníci Provozní čety, 53.pPzEB, vyčlenění k plnění úkolů spjatých s vládními nařízeními v součinnosti s PČR, zasahovali při přesunu k plnění úkolů na OO PČR Albrechtice při dopravní nehodě.

Mezi obcemi Skrochovice a Úvalno byli přímými svědky dopravní nehody, kdy protijedoucí osobní vozidlo po předchozím smyku na zledovatělé vozovce přejelo do protisměru a sjelo do příkopu, tam následně zůstalo převrácené na střeše. Vojáci okamžitě zastavili vozidlo a učinili opatření, aby nedošlo k další kolizní situaci. Poté se vydali k havarovanému vozidlu, ve kterém se nacházela řidička, která byla při vědomí, ale komunikovala zmateně. S maximální opatrností byla vyproštěna z vozidla. Vzhledem k povětrnostním podmínkám, stavu postižené, která si stěžovala na bolesti hlavy a ramene a obav, aby nedošlo ke zhoršení jejího stavu, byla vojáky umístěna do služebního vozidla, kde s ní jeden z vojáků komunikoval a sledoval její zdravotní stav až do příjezdu záchranné služby. Přesto, že paní tvrdila, že jela ve vozidle sama, vojáci provedli prohlídku vozidla aby se ujistili, že se ve vozidle nenachází žádná další osoba, především z důvodu, že se v autě nacházely dětské sedačky.

Byly přivolána sanitka, jednotky policie a hasičů. Do příjezdu všech jednotek IZS, vojáci kontrolovali zdravotní stav zraněné řidičky, včetně nezbytné prvotní psychologické péče.

Příslušníci 53.pPzEB, kteří při těchto nešťastných událostech pomáhali, prokázali svůj vysoký morální kredit i úroveň připravenosti jednat v krizových situacích a zachovali se jako příkladní profesionálové.

 

Nahoru