Home page > Aktuality > 32. výročí „Sametové revoluce“

32. výročí „Sametové revoluce“

Dne 17. listopadu 2021 jsme si u Památníku obětem totalitních režimů na náměstí Slezského odboje v Opavě připomněli, již 32. výročí „Sametové revoluce“, tedy dne oficiálně nazývaného Dnem boje za svobodu a demokracii.

„Sametová revoluce“, bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu tehdejšího komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii, v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní. Pro svůj nenásilný charakter, označujeme revoluci jako „sametovou“, neboť vyjma událostí ze 17. listopadu, kdy byli demonstranti napadení Veřejnou bezpečnosti, nebyla revoluce provázená násilím a během státního převratu nebyl zmařen jediný život.

Na úvod vzpomínkového shromáždění, k uctění památky obětem totalitních režimů, zazněla státní hymna a se svým projevem vystoupil primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil. Ve svém projevu připomněl významné dějiny našeho národa a také události roku 1939 a 1989, jeho oběti a také ty, kteří za své názory a odvahu skončili na popravištích v průběhu padesátých let minulého století.

S kyticí se pak k pomníku přišli poklonit představitelé z vedení statutárního města Opavy, váleční veteráni i opavští občané. Za příslušníky 53. pPzEB se piety zúčastnil a svou úctu vyjádřil náčelník Centra ISR podplukovník Ing. David Batěk.

Nahoru