Home page > Aktuality > 3. průzkumná rota aktivních záloh absolvovala poslední výcvik v letošním roce

3. průzkumná rota aktivních záloh absolvovala poslední výcvik v letošním roce

Na 30 příslušníků z 3. průzkumné roty aktivních záloh 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově čekal náročný nepřetržitý vojenský výcvikový týden. Ve dnech 27.11.-1.12.2017 museli zvládnout přípravu ve více oblastech na různých stanovištích. V cvičení se přesouvali na PS Daskabát, výsadkové cvičiště v Prostějově, VVP Libavá, ŽC Arenský vrch a na pár hodin odpočinku se mohly těšit v prostoru BT Potštát. Příslušníky aktivní zálohy tvoří 33 mužů, kteří přijíždějí ze všech krajů České republiky. Vojenský výcvik, který se v průběhu roku ve 42 dnech pro příslušníky aktivní zálohy připravuje, má za cíl udržet a zdokonalovat připravenost záloh v oblasti bojového a hloubkového průzkumu. Úkoly průzkumné roty aktivních záloh jsou obdobné jako u profesionálních průzkumníků.

Hned první pondělní den po absolvování vstupní zdravotní prohlídky a přezkoušení z tělesné výchovy zahájili příslušníci záloh pozemní výsadkovou přípravu, přípravu materiálu, nácvik házení HRG, nácvik se zbraní či pořadovou přípravu. Za těchto 5 mrazivých dnů a nocí museli zvládnout náročný výcvikový program jak v nácviku, tak při reálném cvičení. Na pěší střelnici na Daskabátu, kde probíhala celý úterní den střelecká příprava, prostějovští záložáci vedli střelbu z ručních zbraní a to jak ve stoje, kleku, vleže, tak za pohybu. Na místě se učili odstranit závadu na zbrani anebo rozebrání a skládání krátké a dlouhé zbraně. Ve zdravotnické přípravě si procvičili zástavu krvácení, ošetření zlomenin, hlavy, páteře i resuscitaci. Topografická příprava byla zaměřena na orientaci v terénu, práci s mapou a buzolou. Rušení signálu nebo spojení se s velením, volání o pomoc v morseovce si vyzkoušeli v rámci spojovací přípravy. V pohybu na bojišti, základních dovednostech pro přesun, včetně maskování jednotlivce se zdokonalili v rámci taktické přípravy. Většina výcviku byla organizována v prostoru VVP Libavá. Čtvrteční den nenechal nikoho klidným, neboť bylo připraveno házení ručních granátů na ŽC Arénský vrch. I přes únavu, nevyspání, bolavá chodidla či záda zvládli i tento výcvik do jednoho. Po krátkém čtyřhodinovém odpočinku zahájili přesun k 102. průzkumnému praporu. Po výstupní zdravotní prohlídce, ukončení a vyhodnocení zaměstnání se příslušníci aktivní zálohy ještě zúčastnili slavnostního nástupu 102. průzkumnému praporu, při příležitosti založení útvaru. Následně se všichni rozjeli zpět ke svým rodinám.

Příslušníci aktivních záloh jsou nedílnou součásti 102. průzkumnému praporu a na výsledcích a dovednostech těchto mužů je vidět obrovský kus dřiny, vojenské práce a odhodlání, na kterou jsou jejich velitelé právem hrdí.

 

 

 

 

Nahoru