O nás

       SCIENS VINCIT – KDO ZNÁ, VÍTĚZÍ       

                    

 

 

53. pluk průzkumu a elektronického boje

 

  532. prapor elektronického boje   

 

102. průzkumný prapor

                       

Centrum Intelligence Surveillance and Reconnaissance (ISR)

 

53. pluku průzkumu a elektronického boje se skládá z hlavních organizačních celků, kam patří velení a štáb pluku, Centrum Intelligence Surveillance and Reconnaissance (ISR) a jednotlivé prapory. Organizační strukturu pluku doplňují prvky podpory (rota logistiky, velitelská rota, plukovní obvaziště a prvek posádkové podpory).

V posádce Opava se nachází velení a štáb 53. pluku, velitelství 532. praporu elektronického boje a část jeho jednotek, jednotlivých rot. Další jednotky praporu elektronického boje jsou rozmístěny v posádce Tábor. Posádka Prostějov je pak domovem 102. průzkumného praporu. Dalšími součástmi pluku jsou stacionární průzkumná stanoviště – Božice, Velký Zvon, Kříženec, Tachov, Nakléřov a Osoblaha.

Hlavní úkoly pluku lze shrnout do dvou oblastí. První oblastí úkolů je příprava a modulární vyčleňování sil a prostředků ISR do úkolových uskupení pro podporu rozhodovacího procesu velitelů. Jednotky jsou sestavovány modulárně podle úkolů a požadavků na schopnosti průzkumu a zpracování informací. Dále je to elektronická ochrana vlastních vojsk a rušení protivníka. Druhou oblast úkolů lze popsat jako úkoly k ochraně teritoria České republiky. Je to monitorování elektronické situace, zjišťování příznaků možného ohrožení ČR, vytváření obrazu o situaci ve vzdušném prostoru, vedení databází cílů.

Pluk je vyzbrojen moderní technikou, která spolu s vycvičenými specialisty dosahuje schopností jednotlivých druhů průzkumu (např. bojový průzkum vybavený vozidly IVECO a Land Rover Kajman, hloubkový průzkum schopný vysazení na padácích nebo slanění z vrtulníků, bezpilotní vzdušný průzkum využívající prostředků Scan Eagle a RQ-11B Raven, taktický HUMINT (Human Intelligence). K vedení rádiového průzkumu, to zjednodušeně znamená k rádiovému odposlechu rádiových sítí protivníka, je pluk vyzbrojen různými typy techniky na podvozcích vozidel Tatra a Land Rover.  Jednotky pluku jsou rovněž vybaveny několika druhy rušičů. Nejmodernějším z nich je MPRS – mobilní průzkumně rušící systém, dále rušič STAR V a přenosné rušiče STAR MANPACK. Použití těchto rušičů vytváří elektromagnetickou bariéru, kterou si lze představit jako ochrannou bublinu před dálkově odpalovanými nástražnými výbušnými zařízeními.

 

 

Nahoru