Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje cvičí v Německu v rámci cvičení Baltic CESMO Trial 2017

Vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje cvičí v Německu v rámci cvičení Baltic CESMO Trial 2017

Účast na tomto cvičení je pouze pokračování dlouhodobého zapojení vojáků pluku v oblasti Cooperative Electronic Support Measures Operations (CESMO). Testovací cvičení probíhá od 12. června, kdy se  celkem 47 vojáků české armády přesunulo do prostoru německých základen Putlos a Todendorf. Kromě vojáků 53. pluku jsou v tomto cvičení včleněni rovněž zástupci 13. dělostřeleckého pluku a Velitelství Pozemních sil. V rámci prověřovaných procesů je celkem 16 kusů techniky a specialistů české armády zapojeno společně s prostředky NATO do národní a mezinárodní CESMO (Cooperative ESM Operations) sítě v systému Joint Intelligence Surveillance and Reconnaissance (JISR).

Jejich společným cílem je podpořit rozhodovací proces velitelů prostřednictvím sdílení výstupní informace z jednotlivých prostředků (senzorů), a její následná distribuce ve formě uceleného operačního obrazu, který poskytuje přehled o prostředcích a situaci na bojišti.

Na cvičišti nechybí ani subjekty českého obranného průmyslu, podílející se na řešení problematiky elektronického boje a JISR v Armádě České republiky, mezi které už neodmyslitelně patří firmy URC systems, ERA či státní podnik Vojenský výzkumný ústav.

Vojáci budou cvičit do 22. června 2017, následující den se vrátí do České republiky.

 

Nahoru