Úvodní stránka > Aktuality > GHOST HUNTERS 2016 jde do finiše

GHOST HUNTERS 2016 jde do finiše

Šest stovek „průzkumáků“ a „elektroniků“ z 53. pluku průzkumu a elektronického boje již druhým týdnem prakticky naplňuje motto jednotky „Kdo zná, vítězí“. Ve vojenském újezdu Libavá vrcholí cvičení GHOST HUNTERS 2016.

Modulárně vytvářená jednotka ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) získává a vyhodnocuje informace o nepříteli, zpracovává podklady veliteli brigádního úkolového uskupení na podporu jeho rozhodnutí k vedení bojové činnosti. Součástí cvičení jsou také jednotky ostatních útvarů pozemních sil, které imitují síly a prostředky nepřítele. „Cvičení takového rozsahu s vytvořenými reálnými podmínkami bylo možno uskutečnit díky zapojení zejména 7. mechanizované brigády, útvarů Vzdušných sil, ale také útvaru rychlého nasazení Policie ČR a dalších“, uvedl řídící cvičení, velitel 53. pluku průzkumu a elektronického boje plukovník Havlík. Jednotky průzkumu a elektronického boje tak měly možnost v praxi odhalovat například bojová vozidla pěchoty BVP 2, vozidla PANDUR v průzkumné verzi, průzkumný dělostřelecký prostředek ARTHUR, samohybné minomety PRAM, vozidla Land Rover Kajman, vypátrávat a sledovat provoz v rádiových sítích těchto pozemních prostředků, ale také na vrtulnících Mi24 či letounech L-159 ALCA.

Údaje a data přímo z terénu jsou přenášeny z vozidel vybavenými moderní elektronikou jako například IVECO STAR V, mobilní průzkumný rušící systém IVECO MPRS II, zařízeními jako mobilní bojový komplet MBK nebo bezpilotním průzkumným prostředkem RAVEN.

„Kromě elektronických očí má jednotka ISR také své živé oči, kterými jsou průzkumné skupiny složené z vojáků vysazených na padacích do týlu nepřítele. Dobře maskováni pak z prostoru zájmu předávají informace o pohybu, složení a výzbroji protivníka. Skupiny jsou zasazeny nepřetržitě, podle potřeby se přesouvají a další zásoby jsou jim posílány také ze vzduchu. Právě schopnost „dozásobení“ ze vzduchu prostřednictvím vrtulníku Mi 24 byla jednou z mnoha činností, které jsme v rámci cvičení GHOST HUNTERS v praxi prověřovali,“ popisuje jeden z příslušníků směny řízení jednotky ISR nadporučík Daniel Hanšut.

Údaje a skutečnosti získané jedním z průzkumných týmů pak byly využity útvaru rychlého nasazení, která v rámci jednoho ze scénářů cvičení provedla zásah a osvobodila generála místní armády uneseného jednou z lokálních guerillových bojůvek.

Celý proces zpracování informací a výsledné produkty poskytované velitelům bojových jednotek si v rámci prezentačního dne prohlédl zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík Ing. František Malenínský spolu s dalšími funkcionáři a veliteli jednotek zapojených do cvičení.
 

    

  

  

    

Nahoru